Puchatek i przyjaciele - lekcja biblioteczna gr. VIII
W tym miesiącu tematem spotkania z Panią Basią Szmyt z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Medyk, był miś. A to wszystko za sprawą Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tytuł spotkania "Puchatek i przyjaciele" jak sama nazwa wskazuje pozwolił dzieciom poznać przygody i historie misiów z różnych stron świata, misiów bajkowych i tych prawdziwych. A po co dziecku miś? Pluszowy miś to jedno z najdroższych wspomnień każdego z nas z czasów wczesnego dzieciństwa. Każde dziecko takiego misia potrzebuje i powinno go od rodziców otrzymać. W psychologii dziecięcej, misia nazywa się obiektem przejściowym i ma on niebagatelne znaczenie w rozwoju dziecka na etapie wykształcania jego odrębności od matki.
Miś ma pomóc dziecku przejść od stanu w którym nie może wytrzymać bez matczynego wsparcia, do momentu w którym owo wsparcie będzie w stanie otrzymywać od innych osób. Miś jako obiekt zastępczy ma zastępować matkę wtedy, kiedy nie ma jej w pobliżu a jest dziecku potrzebna. Nie zawsze to jest miś. Może to być piesek, kocyk, poduszka- najczęściej coś do czego miło jest się przytulić. Jednocześnie miś musi mieć takie rozmiary by dziecko mogło go ze sobą zabierać. System wsparcia w postaci misia dziecko uskutecznia przez kilka lat. Miś jest czymś w rodzaju matki na zawołanie – zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, jest taką „matką o której dziecko może pamiętać”.
W późniejszym etapie rozwoju dziecka, miś, poza dawaniem poczucia bezpieczeństwa i wsparcia staje się tez przedmiotem na którym dziecko testuje swoje interakcje społeczne. Rozmawia z misiem, matkuje mu i testuje siebie w bezpiecznych warunkach – miś się przecież nie obrazi ani nie odpowie. Miś, przez to właśnie że nie odpowiada pozwala dziecku różnicować i uczyć się własnych emocji.
Miś zapewnia też dziecku poczucie stabilności w stale zmieniającym się świecie wokół niego – pamiętajmy że dziecko cały czas uczy się czegoś nowego a więc świat wokół niego nieustannie nabiera nowych znaczeń. Miś, jest constans. Miś się nie zmienia. Miś daje poczucie stabilności.
Rola misia w życiu dziecka nie jest wiec po prostu rolą zwykłej zabawki – to rola szczególna i niezwykle odpowiedzialna. Zadbajmy o to aby dziecko miało swojego misia, który pomoże mu w rozwoju.